1994-ieji ir seksas Kaune
Kaune kas mėnesį pasirodo labai mielas ir nemokamas žurnaliukas KAUNAS PILNAS KULTŪROS, kuriame turiu džiaugsmo ir kartais vargo redaguoti kalbą, o šįkart buvau įkalbėta dar ir parašyti. Balandžio mėnesio numeris yra skirtas 1994-iesiems ir muzikai – labai seksuali tema! Nes jei sovietmečiu, kaip girdėjom, sekso nebuvo, tai 1994-aisiais to gero jau buvo su kaupu. Numeryje apžvelgiamos kasečių dizaino mados – jau vien dėl šių iliustracijų siūlyčiau žurnalą susižvejoti Kaune ar Vilniaus Caffeine’uose. Taip pat rekomenduoju asmeniškus Kotrynos Lingienės pokalbius su Zilniu ir su „Dinamika“. Žurnalas prieinamas ir internete.
Kiek nustebau, kad mano lengvabūdiška esė žurnale – pati pirma, nes rašiau labiau kaip paskutinę, įvairenybių ir horoskopų skyreliui. Šiaip ar taip, tema karšta visom prasmėm ir berašant dar labiau užkaitino. Pervariau nemažai „Pakartot“ archyvų (patogu, kad galima pagal metus ieškot, nors dauguma kitų funkcijų ten nepatogios), išsiūžiau ausis ir gerokai privargau nuo cypavimų ir dundinimų. Tekstui ieškojau reprezentatyvių (paklausomų) Kauno atlikėjų, 1994-aisiais išleidusių albumą ir dainavusių apie meilę bei klyno reikalus, kas kartais yra skirtingi dalykai, bet šiame kontekste dažniau tas pats. Iš penkių eksponatų keturi jums bus žinomi, rekomenduoju atrasti ir penktą – grupę „Soniclove“.
Dar 10 perliukų iš gašliųjų 1994-ųjų
Nenorėdama sustoti Kaune, paieškas pratęsiau toliau, praskrolindama visus 1994-ųjų albumus, prieinamus „Pakartot“. Gašlybių topą iškart laimėtų TRIGRAŠIS iš Plungės, kurie dainose „Kaimo mergužėlės“ ir „Eilėraštis mergaitėms“ dainuoja apie kietą ir silpną kotą bei švampalus ir kalamas lentas.
jei visos mergaitės pavirstų lašiniais
berniukai jas iškeptų su savo kiaušiniais
Vis dėlto mano tikslas buvo labiau orientuotis į paklausomą, šiuolaikiškesnę (ar tiksliau – tuolaikiškesnę) popmuziką. Beje, be kita ko, įdomu, kiek daug to meto dainose siužetų, t. y. ne tiek išdainuojami jausmai, kiek pasakojama istorija.
CRAZY VIOLETTE. Pradėkim nuo moters, nes paskui apie jas bus tik dainuojama ir nelabai gražiai. Beprotė Violeta vėliau tapo SATI – paauglystėje žavėjausi jos drabužių stiliumi ir balsu; dar atsimenu, kad buvo labai aukštai kažkokiam gražiausių papų tope. Jos 1994 m. albumas „Atiduodu save“ vertas dėmesio – tuo metu popmuzikoje merginos buvo labiau sekso objektai, o čia Violeta yra aiški subjektė. Tas yra pabrėžiama dainoje „I want sex“, o „Plėšyk mane“ girdim dviejų žmonių aimanas. Erotišką citatą parinkau iš titulinės dainos:
lyg mažas lašelis iš dugno giliausio
sulyji į mano nekaltybės gelmes
jaučiu aš tavo aistrą, kai tu lieti mane
ir tvirtą tavo glėbį savyje […]
bučiuot galiu tave
beprotiškas tas jausmas, kai tu manyje
SEKMADIENIS neatrodo pati seksualiausia grupė, bet štai albumo „Meilės traukinys“ dainoje „Motelis“ išgirstame geidulingą istoriją apie naktį su prostitute.
aš sustojau, tu įlipai
mes riedėjom neilgai
nes motelis prieš akis
šampano butelys ir visa naktis […]
visą naktį patale
mes paskendom šampane
nereikėjo nei gėlių, nei bučinių, tik pinigų
tu pigi mergina
gal kitą kartą mes būsim čia
vėl be miego, karštos naktys, pam pa ram
Iš OVIDIJAUS VYŠNIAUSKO gašlybių gal irgi nesitikėtum, bet štai Gintaras Patackas – visai kas kita. Jo tekste dainai „Aš, automobilis ir tu“ žaismingai poetiškai gretinami dūmai, rūkstantys iš automobilio, ir iš moters.
su tavim aš raitaus ant asfalto slidaus
šią naktį
Verksmingu paprašaikos balsu išsiskiria grupė KODAS, kurių dainoje „Grožio karalienė“ kuklusis ponaitis skundžiasi:
aš pamatęs tave diskotekoj, nuo to grožio aš apakau
negaliu prie tavęs aš prieiti, nes kitoks vaikinas esu
neturiu aš brangios mašinos ir auksinių grandinių taip pat,
ir matau, kad tave tik supa tie, kurie turi visko
Deja deja, grožio karalienė netrukus ponaičiui leidžia prisiliesti ir drauge pašokti. Čia verta persikelt į realų pasaulį ir priminti, kad Rolandas Kindaravičius-Kodas yra teistas už įvairiausią smurtą prieš sutuoktinę, vaikus ir kolegas dainininkus. Jei mėgstat Lavastės kriminalinę šizofreniją, siūlau pritrenkiantį 2013 m. straipsnį „Alytaus gide“.
Tęsiant kriminalinę romantiką, Jonavos grupė BLOGA REPUTACIJA šiaip jau stebėtinai geroje dainoje „Malda nakty“ dramatiškai dėsto savo „kudlotas mintis“ ir dainuoja apie merginos užlaužimą:
bet baimės peiliai ašmenimis sužeis
širdis vėl bailiai tavam drovumui nusileis
pradėsi gintis, virpėti, tyliai verkt
pradėsi maldauti, prašau, nereikia to dabar
bet nugalėt save juk sunku
aš prašau, aš maldauju vėl sujaudintu balsu
būki mano šiąnakt
Grupė JUODOS ROŽĖS repo baladėje „Tu žudai mane“ geidžiamą moterį vadina šiukšle.
degančios lūpos, ryškiai raudonos
jos prakeiktos, dėl jų vyksta kovos
draugas draugą išduoda ramiai
tu kalta, tu pati tai žinai […]
vienišas medis tampa mano broliu
sėdžiu tamsoje ir vyną gurkšnoju
bandau sau įrodyt, kad tu esi niekas
kartoju ir vėl, tu šiukšlė, tu niekas
bet tai tušti žodžiai
Ne kokios nuomonės apie moteris ir grupė IMPOSTOR. Kūrinyje „Netikėk Ja!“ draugelis konsultuojamas apie moterį, kuri su juo tąsosi tik dėl pinigų.
tu kibini kibini kibini ją jau seniai
tik tau neaišku, ką mąsto jinai
ji tau šnekės, kad patinki
kad tavo raumenys tikrai nemirtingi […]
ji gudriai veikia
jai ne tavęs, o tavo baksų reikia […]
Kad jautresnių skaitytojų nesupykintų, užbaikime smagesniais siužetais. Labai patiko grupės LYGA kūrinys „Pažintis“ – taip pat apie įkyrų kabinimą. Situacija merginoms, sakyčiau, labai pažįstama.
einu aš per gatvę, pamačiau aš tave
aš paklausiau kuo tu vardu
save vadinai auksiniu kardu […]
tu eini, sustot negali
tu eini, pakalbėt negali
Nenusiseka pažintis ir grupei EXITE. Hiphopo kūrinėlyje „Panelės“ panelės, pavaišintos likeriu, šampu, vynu ir saldumynais, galimai dėl sukilusio skrandžio rūgštingumo palieka vaikinus nieko nepešusius.
prie mūsų priėjo dvi gražios panelės, iš karto pasiūlėm joms sėstis prie stalo
užsakėme likerio, šampo ir vyno, ir daug visokių skanių saldumynų
[…] aš Andrius, čia Marčius, mes joms prisistatom
mes geriam tik alų, nerūkom tabako
mes klausomės techno ir šokame repą
Pabaigai lengvesnis JAUSMŲ IMPERIJOS hitas „Ach, merginos“, dar laukiantis savo populiarumo dienos.
mes vyrai paleistuviai, mes vyrai kaip vaikai
Laimutė, Vilmutė, Loreta, Oksana, visas aš jus labai myliu
Meilutė, Jūratė, Žozeta, Roneta, be jūs gyventi negaliu
Gintas Kraptavičius „Žaidimai arba Lietuvos eksperimentinės muzikos fragmentai“
Kad būtų bent šioks toks teminis perėjimas, pasakysiu, kad mano mėgstamiausias marijampoliečių grupės MODUS kūrinys yra „Gašli ir sielvartinga“. Albumas „Užsikrėtę mirtimi“ su šia daina pasirodė 1995 m.
Gintas K, „Modus“ įkūrėjas, dabar daug metų žinomas kaip eksperimentinės elektroninės muzikos kompozitorius. Nors pradėjo nuo saksofono specialybės ir nuo grubios industrinės muzikos. O dabar parašė autobiografinę knygą.
Knyga nustebino! Skaičiau su malonumu ir net su smagumu. Patiko nepretenzingas, lakoniškas, santūrus stilius su lengva ironija. Įdomiausios buvo pirmos trys knygos dalys, skirtos vaikystei, paauglystei ir jaunystei laukiniais 90-iniais. Ketvirtoje dalyje, pasakojančioje apie 2000–2023 m., elektroninės eksperimentikos sužydėjimą ir raidą Lietuvoje, man pasirodė per daug faktografijos (koncertai, išvykos, pažintys, albumai), bet labiau ta sritim besidomintys, tikiu, ras vertingos medžiagos.
Pirmosios dalys atpažįstamumu priminė Kmitos „Pietinia kronikas“ – galėtų būti įgarsintos marijėmpolės akcentu, pridėtų šarmo. Aprašomas laiptinės, rūsio, kiemo gyvenimas ir pirmieji kūrybiniai bandymai.
„Nėries poezija idealiai atitiko mūsų tuometines įsivaizduojamas, norimas atspindėti nuotaikas – kapus, neviltį, mirtį.“
„Dažnai gerdavome „Nemuną“ – kažkokį „dratą“, taip vadinamą gėrimą, mat jį ryjant buvo įspūdis tarsi kas grūstų vielą gerklėn.“
Įdomu, kad kone svarbiausią, lemtingą vaidmenį Ginto gyvenime atliko tėvo nupirkta vokiška magnetola, buvusi ir radiju, ir kasečių grotuvu, ir įrašymo priemone. Mokydamasis Vilniuje, Kelpšoje, 1987 m. Gintas ja įrašė „Lituanikos“ festivalį. Anksti jo rankose atsirado ir videokamera, užtat tikrai verta nuskenuoti knygos paraštėse sudėtus QR kodus – galima tik pavydėti kruopščiai kauptų garso ir vaizdo įrašų, nuotraukų, iškarpų archyvų…
Lietuvai atgavus Nepriklausomybę, Gintui teko paprekiauti Lenkijos turguose (dantų pasta, muilu, spiritu). Laisvu laiku skaitė „pažangiąją spaudą“ („Šiaurės Atėnus“ ir kt.). Knygoje daug įdomios medžiagos apie tuometinius muzikinius barus, koncertus „Parnase“, bendravimą su Artūru Barysu-Baru. Darius Klišys, su kuriuo buvo suburta „Modus“, iš JAV parsivežė pažangios garso aparatūros. Tuometiniam kontekste „Modus“ minimalizmo, industrinio roko ir EBM stilių hibridas skambėjo labai pažangiai ir nišiškai.
„Naktį Prienų kultūros centre laukdami rytinių autobusų praleidome su muzikos žinovu, muzikologu Virginijum Mizaru. Išsiaiškinau, kad mūsų nuomonės dėl geriausio „The Cure“ gabalo „A Forest“ sutapo. […] Taip ir prašnekėjome visą naktį apžiūrinėdami saldžiai miegančius, galvas vienas ant kito pečių padėjusius, gražius, dar vaikiškus „Funky“ veidelius.“
Amžių sandūroje Gintas K įsitraukė į garso meno judėjimą – viskas prasidėjo nuo kaistančio virdulio įrašų. Išsiplėtė koncertinė geografija, Lietuvoje taip pat vyko sunkiai suvokiamas kiekis garso menui ir eksperimentinei muzikai skirtų festivalių. Gaila, Gintas knygoje privengia dėstyti savo pažiūras ir įžvalgas (tik keliskart kerta apvylusiems ar apgavusiems). Skaitant apie eksperimentinės muzikos sceną norėjosi daugiau subjektyvių pamąstymų, jausmų, vertinimų. Kad ir tokių:
„Kiek teko apvažiuoti mokyklų, pagal privalomus muzikos klasės modernizavimo reikalavimus gimnazijoms daugumoje mokyklų buvo supirkti kompiuteriai ir midi klaviatūros […] Apsilankęs šiose ir kitose Lietuvos mokyklose nesutikau nė vieno muzikos mokytojo, kuris žinotų, kaip jomis naudotis.“
Tokia nedidelė ta lietuviškų knygų apie muziką ir muzikantus lentynėlė, tai džiugu, kad pasidėsiu į ją dar vieną.
Knygą redagavo Robertas Kundrotas, legendinio žurnalo „Tango“ įkūrėjas. Išleido „Slinktys“, galima įsigyti internetu.
Kaip turbūt girdėjot, artėja svarbiausi Lietuvos politiniai įvykiai – Eurovizija ir Prezidento rinkimai. Planuoju abu juos apžvelgti, tad laukite.
Ir pasidalinkite mano Substacku su kitais, negi sunku.
Emilija, na ir įsipainiojai. Dabar lauksime kiekvienų metų (bent jau 90aisiais) teminių apžvalgų. "Bloga Reputacija", suprantamai praleista taidaise, visiškas atradimas. Tiek pavadinimas, tiek viršelis, tiek veidą sutraukiantys "Malda nakty" lyriksai. Ant ripyto!
Ačiū už labai gerą dalyką ;0]